fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

Baza wiedzy

Technologie Procesów
Budowlanych

Budownictwo jest jednym z najbardziej energochłonnych i szkodliwych dla środowiska sektorów gospodarki. Szacuje się, że pochłania 20-40 proc. zapotrzebowania na energię w krajach rozwiniętych.

Przyczynami tego stanu rzeczy są m. in. wysoka emisja dwutlenku węgla przy produkcji i transporcie kluczowych, konwencjonalnych materiałów budowlanych – w szczególności betonu i stali, a także wytwarzanie odpadów w procesach budowlanych.

Odpowiedzią na ten problem jest budownictwo naturalne: wykorzystuje ono dostępne lokalnie i nisko przetworzone materiały, sięga po techniki wykonawcze oparte na ludzkiej pracy, bez nadmiernego wykorzystania energochłonnych urządzeń.

Technologie naturalne są niskoemisyjne, a materiały biodegradowalne. Jakie to materiały i technologie? Jak z nich korzystać? Jakie są ich zalety?

01

Drewno

Drewno jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Jego entuzjaści podkreślają, że jako jedyny materiał nie wpływa negatywnie na ludzki organizm. Bogactwo form, faktur i kolorów sprawia, że zarówno budowle drewniane, jak i elementy wnętrz są oryginalne i mają swój niepowtarzalny styl.

02

Strawbale – kostka słomiana

Słoma jest wykorzystywana w budownictwie od niemal tak dawna, jak powstają domy. Stosowano ją w do pokrywania dachów strzechą, do uszczelniania ścian w konstrukcjach drewnianych, do wyrobu cegieł gliniano-słomianych, czy – po wymieszaniu z gliną – do wypełniania konstrukcji szachulcowych (czyli drewnianych ścian szkieletowych – przykładem tej technologii jest tzw. pruski mur).
03

Hempcrete – beton konopny

Beton konopny jest produkowany przez mieszanie na mokro konopnych paździerzy (czyli pociętych kawałków zdrewniałych części łodyg) ze spoiwem na bazie wapna. Nazywany jest betonem, gdyż podobnie jak jego konwencjonalny odpowiednik powstaje z połączenia wypełniacza ze spoiwem, a także stopniowo twardnieje – zawarte w nim wapno powoli przeobraża się w skałę wapienną.
04

Glina lekka

Glina lekka to połączenie gliny z materiałem o dobrej izolacyjności cieplnej (np. słoma, paździerz konopny, keramzyt) – jej cechy zależą więc od użytych składników i ich proporcji. W pewnym uproszczeniu można przyjąć zasadę: czym lżejsza mieszanka, tym lepsza izolacyjność, a jednocześnie mniejsza wytrzymałość i zdolność gromadzenia ciepła.
05

Tynki wapienne

Tynki wapienne były stosowane w budownictwie już od czasów starożytnych. W Polsce po raz pierwszy użyto ich w IX w. na Wawelu. Tynki te sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.
06

Tynki gliniane

Glina jest jednym z najstarszych i najzdrowszych materiałów budowlanych. Stosowana powszechnie prawie na całym świecie nie ma żadnego negatywnego oddziaływania na zdrowie człowieka. Nie wymaga chemicznych dodatków: ulepszaczy, utwardzaczy i środków konserwujących.
07

Posadzki gliniane

Naturalne gliniane podłogi, znane również jako klepiska, zyskują na popularności. Powstają z mieszanki gliny, piasku i żwiru. Czasami stosuje się w nich także naturalne dodatki roślinne – np. sieczkę słomianą, paździerze konopne, celulozę, czy włókna drzewne, aby posadzka była bardziej wytrzymała na rozciąganie i spękania.
08

Cordwood – polana opałowe

Anglojęzyczne terminy stackwall i cordwood określają metodę murowania ścian z użyciem krótkich kawałków drewna, która daje bardzo ciekawe efekty wizualne. Kiedy pozostawimy ścianę taką ścianę nieotynkowaną, przekroje drewna ładnie prezentują się na tle glinianej czy wapiennej zaprawy.
09

Celuloza

Izolacje termiczne wykonane z włókien celulozowych – zwanych też wełną celulozową lub fibrem – to coraz częstszy sposób na docieplanie budynków. Zaletą tej techniki jest szybkość wykonania, choć wymaga ona specjalistycznego sprzętu.
10

Ziemia ubijana

Budowanie z ubijanej ziemi ma tradycję sięgającą początków osadnictwa i jest do dziś stosowane na całym świcie, przede wszystkich w klimatach ciepłych i suchych. W naszym regionie budowanie tą metodą także jest możliwe, pod warunkiem zapewnienia ochrony przed deszczem.