fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

Drewno

W tradycyjnym budownictwie drewno stosowano w postaci bali struganych, z których wznoszono ściany i dach budynków.

Inną tradycyjną konstrukcją drewnianą jest szkielet drewniany ze słupów i belek, wypełniony łatwo dostępnymi naturalnymi materiałami, jak gałęzie, słoma i glina. Drewno jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów w budownictwie i wykończeniu wnętrz. Jego entuzjaści podkreślają, że jako jedyny materiał nie wpływa negatywnie na ludzki organizm. Bogactwo form, faktur i kolorów sprawia, że zarówno budowle drewniane, jak i elementy wnętrz są oryginalne i mają swój niepowtarzalny styl.

Obecnie drewno najczęściej wykorzystywane jest do budowy konstrukcji dachowych w domach murowanych, a także budynków szkieletowych w tzw. systemie kanadyjskim. W tej technologii domy powstają z poddanego zaawansowanej obróbce technologicznej drewna drzew iglastych, a na plac budowy dostarcza się je w formie gotowych modułów (ścian, stropu i dachu), które wystarczy złożyć.

Właściwości

  • Jest materiałem „oddychającym” – odpowiednio zaprojektowane konstrukcje drewniane umożliwiają bezpieczny transfer nadmiaru wilgoci na zewnątrz budynku.

  • Wykonana z niego ściany magazynują więcej ciepła niż w budynkach murowanych.

  • Charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie.

  • Jest dość dobrym izolatorem, ale przewodzi ciepło zbyt słabo, by spełnić obecnie obowiązujące normy UE dotyczące izolacji termicznej – dlatego nowoczesne konstrukcje drewniane są często ocieplane.


(zdjęcia: Centrum Kultury Sara w Skellefteå w Szwecji – Martinsons/Jonas Westling)

 

Zastosowania

Ze względu na ograniczoną liczbę starych drzew o dużych przekrojach, których stosowanie jest wymagane w technologiach budowy z bali i coraz w niektórych konstrukcjach  szkieletowych, coraz częściej wykorzystuje się prefabrykowane elementy ścienne i stropowe, składające się z małych, klejonych elementów drewnianych lub łączonych w duże konstrukcje za pomocą klejów lub czopów – w tym drugim wypadku mówimy o tzw. drewnie masywnym. Drewno łączone jest mniej podatne na odkształcanie i jest bardziej wytrzymałe niż nieprzetworzone drewno lite.