fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

Dekarbonizacja Procesów Budowlanych na targach InterDOM w Łodzi

Projekt „Dekarbonizacja Procesów Budowlanych” jedzie na Międzynarodowe Targi Budownictwa i Aranżacji InterDOM w Łodzi. Przez trzy dni – od 15 do 17 marca – goście targów będą mogli oglądać wystawę materiałów i technologii naturalnych, a nawet przekonać się samemu, jakie są one w użyciu, dzięki całodniowym i różnorodnym warsztatom praktycznym.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Aranżacji InterDOM w Łodzi to miejsce, które odwiedzą zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy, architekci, producenci materiałów. Dlatego właśnie pojawi się tam również projekt Dekarbonizacja Procesów Budowlanych, by przekonywać wszystkich gości do zainteresowania się takimi materiałami oraz technologiami, które zmniejszają ślad węglowy branży budowlanej.

Ten ślad jest dziś ogromny. Sektor budowlany odpowiada aż za 37 proc. światowych emisji dwutlenku węgla i konsumuje 38 proc. dostaw energii. Tym samym na ogromną skalę przyczynia się do zmian klimatu i przyspiesza ich negatywne skutki. Aby powstrzymać te zjawiska, trzeba zmienić budownictwo – zdekarbonizować je. Jest to możliwe, narzędzia i technologie są na wyciągnięcie ręki. Trzeba je upowszechnić – i po to jest właśnie projekt Dekarbonizacja Procesów Budowlanych, prowadzony przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB) wraz z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Naturalnego Budownictwa (OSBN), a finansowany z Funduszy EOG.

Na targach InterDOM przedstawimy to, co do tej pory przyniósł projekt. Będzie to przede wszystkim wystawa – osiem tematycznych elementów ekspozycyjnych, zawierających informacje o materiałach, a także ich fragmenty, elementy konstrukcji. Do tego przez wszystkie dni targowe prowadzić będziemy darmowe warsztaty. W ich trakcie goście będą mogli wypróbować naturalne materiały i porozmawiać z ekspertami. Oto lista tematów warsztatów:

  • Naturalne oleje i woski do drewna,
  • Montaż paneli drewniano-słomianych,
  • Hempcrete w praktyce,
  • Tynki i farby gliniane,
  • Pokaz strukturalnych tynków wapiennych,
  • Dekoracja na tynkach glinianych.

Prócz tego cały czas będziemy prezentować Poradnik Inwestora – czyli kompendium wiedzy dla inwestora, prywatnego, publicznego, instytucjonalnego. Każdy z nich może bowiem dołożyć swoją „zdekarbonizowaną cegiełkę” do powstrzymywania zmian klimatu. Najistotniejsze jest to, że nie jest konieczne całkowite porzucanie dotychczasowego modelu tradycyjnie betonowego budownictwa (choć byłoby to bardzo korzystne z punktu widzenia ratowania klimatu). Istnieje bowiem szereg materiałów naturalnych, które można zastosować jako elementy wykończeniowe (tynki, farby), przy budowie przegród i termomodernizacji (beton konopny, bloczki słomiane). Dekarbonizujmy tyle, ile zdołamy, wykorzystajmy istniejące już szanse. Z takim właśnie hasłem Dekarbonizacja Procesów Budowlanych udaje się na targi.

Targi odbywają się w hali Expo Łódź przy al. Politechniki 4.
Szukajcie nas w sektorze D na:

  • stoisku C24 – stanowisko IOŚ-PIB;
  • stoisku 47 – wystawa prezentująca naturalne materiały i techniki budowlane oraz zasady Gospodarki Obiegu Zamkniętego w budownictwie;
  • stoisku C25 – warsztaty prowadzone przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego.

Więcej informacji o Targach można znaleźć tutaj: https://targidom.pl/.

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” jest realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego. Korzysta z dofinansowania o wartości 744 951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.