fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

Naturalne budownictwo w Twoim kiosku

Architekci i wykonawcy, w tym także przyszli fachowcy w branży budowlanej, często nie znają wiarygodnych źródeł informacji o naturalnych materiałach i technologiach budowlanych – ale zmienia to projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych”. Więcej można się o tym dowiedzieć na łamach wydań „Dziennika Gazety Prawnej” z 23 i 25 kwietnia. Zachęcamy do lektury!

Budownictwo naturalne kojarzy się ze skansenem – zupełnie niesłusznie. Jak w praktyce funkcjonuje nowoczesne i funkcjonalne budownictwo przyjazne dla środowiska pokazuje „Poradnik Inwestora”, pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o materiałach i technologiach naturalnych. Jest adresowany zarówno do inwestorów indywidualnych, samorządowych jak i deweloperów. Przede wszystkim pozwala zrozumieć, czym jest budownictwo naturalne, z jakich rozwiązań korzysta oraz dlaczego są one warte zastosowania – artykuł o Poradniku znajdzie się w wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” z 23 kwietnia.

Jeśli branża budowlana ma stać się bardziej ekologiczna, wiedza o naturalnych materiałach budowlanych musi być powszechna – nie tylko wśród inwestorów, ale przede wszystkim architektów, wykonawców, producentów.  Dlatego wśród zadań realizowanych w ramach projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych” są i takie, które zmienią w Polsce edukację związaną z branżą budowlaną – przynosząc m. in. programy Dodatkowych Umiejętności Zawodowych dla szkół zawodowych oraz program nauczania dla szkół wyższych. Dadzą one nowemu pokoleniu fachowców kompetencje i umiejętności niezbędne do realizacji inwestycji budowlanych z wykorzystaniem naturalnych materiałów i technologii – więcej o propozycjach edukacyjnych projektu będzie można przeczytać w wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej” z czwartku 25 kwietnia.

(zdjęcie: produkcja paneli drewniano-słomianych/materiały prasowe Make Architects)

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego, korzysta z dofinansowania o wartości 744 951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.