fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

Dekarbonizacja procesów budowlanych trafia pod strzechy

Jak długo ściana z drewna i słomy opiera się płomieniom? Czym jest Gospodarka Obiegu Zamkniętego i jak stosować jej zasady w projektowaniu i budowaniu? – o tym można przeczytać w artykułach na portalach Bryła.pl i Architektura Murator.

Budowanie z materiałów takich jak drewno, słoma, konopie, glina – pojawia się często w rozmowach na temat „jak budować zdrowo i ekologicznie”. Ilekroć jednak zaczynamy dyskusję o naturalnym budownictwie, szybko pojawiają się komentarze: „przecież wystarczy jedna zapałka i to się spali…”. Badania pożarowe przeprowadzone w ramach projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych” rozwiewają wątpliwości w tym względzie – więcej o badaniach pożarowych można przeczytać tutaj.

Dotąd w architekturze koncentrowaliśmy się na fazie użytkowania – dążeniu do zwiększania energooszczędności budynków. Tymczasem każdy „etap życia” budowli generuje zużycie energii i emisję CO2. Kompleksowe rozwiązania wykraczają poza kwestie projektowania architektonicznego i muszą obejmować produkcję, transport, budowę, rozbiórkę: tak powinna wyglądać skuteczna dekarbonizacja procesów budowlanych – więcej o tym, jak stosować zasady Gospodarki Obiegu Zamkniętego można przeczytać tutaj.

(zdjęcie: Budowa „ASZ House” w Łodzi z prefabrykatów z drewna i słomy. Proj. i fot. Koziej Architekci)

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego, korzysta z dofinansowania o wartości 744 951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.