fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

Sukces Dekarbonizacji na targach InterDOM!

Ekspozycja projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych” na łódzkich targach InterDOM nie tylko dała okazję dziesiątkom gości targowych na poznanie naturalnych materiałów i technologii – ale przyniosła nam także prestiżowe wyróżnienie! Instytut Ochrony Środowiska jako lider projektu odebrał z rąk organizatorów statuetkę nagrody „Innowacyjne Rozwiązania”. To dowód na to, że promowane przez nas podejście do budownictwa jest nowoczesne i aktualne, odpowiadające na zagrożenie zmianami klimatu.

Przez trzy dni, od piątku 15 do niedzieli 17 marca, odwiedzający Międzynarodowe Targi Budownictwa, Nieruchomości i Aranżacji InterDOM w Łodzi mogli obejrzeć multimedialną wystawę poświęconą materiałom naturalnym oraz Gospodarce Obiegu Zamkniętego (GOZ) oraz wziąć udział w tematycznych warsztatach. W trakcie tych ostatnich można było na własne oczy zobaczyć „na żywo” jak się stawia ścianę z betonu konopnego, samodzielnie nakładać tynk naturalny albo pokryć drewno olejem naturalnym. Nasza ekspozycja zdobyła w oczach organizatorów targów InterDOM na tyle duże uznanie, że zostaliśmy uhonorowani specjalnym wyróżnieniem: statuetką „Innowacyjne Rozwiązania”!

Zainteresowanie budziły wszelkie dostępne na naszej ekspozycji fragmenty materiałów budowlanych – czy te zamontowane na wystawie, czy będące dekoracją stoiska. Goście targów sprawdzali sprężystość i zwartość słomianych izolacji, fakturę tynków glinianych i wapiennych oraz wagę bloczków z betonu konopnego. Przy czym największą furorę zrobił bloczek ze śladami próby ogniowej, wywołując ciekawe dyskusje o całkiem imponującej odporności materiałów naturalnych na ogień. Na wystawie można było za to obejrzeć granitową płytę pochodzącą z jednego z niedawno rozebranych w Warszawie biurowców z lat 90., czy używane elementy konstrukcyjne. To przykłady praktycznego zastosowania reguł GOZ, a dokładnie ponownego wykorzystania elementów budowlanych bez ich przetwarzania.

Na stanowisku warsztatowym przyciągał zaś wzrok specjalnie wykonany, niemal trzymetrowej wysokości model domu wykonanego w technice drewnianych modułów z wypełnieniem słomianym. Ta technologia nie tylko wygląda elegancko – jest także szybka. Przygotowanie prefabrykowanych elementów zajmuje kilka tygodni, a samo zmontowanie domu mniej niż tydzień.

Na naszej ekspozycji można było też pobrać „Poradnik Inwestora”, czyli kompendium praktycznej wiedzy o tym, jak i gdzie stosować materiały i technologie budowlane o niskim śladzie węglowym. Jest to opracowanie przygotowane dla każdego: może do niego sięgnąć zarówno ktoś, kto buduje nowy dom, ale i osoba remontująca dom, mieszkanie lub nawet pojedynczy pokój – np. dziecięcy. Poradnik zredagowano w ten sposób, by każdy szybko mógł znaleźć poszukiwaną informację zależnie od własnych potrzeb. Co ważne, nie drukowaliśmy go – w trosce m.in. o niski ślad węglowy – tylko przygotowaliśmy do pobrania pod linkiem dekarbonizacja.ios.edu.pl/poradnik.
Jego treść będzie wzbogacana wraz z napływaniem kolejnych rezultatów projektu – dlatego warto zaglądać na stronę dekarbonizacja.ios.edu.pl, by pobrać najnowszą wersję.

Trzy dni targów upłynęły szybko, ale jeszcze w kwietniu „Dekarbonizacja procesów budowlanych” znów pojawi się na targach – tym razem w Lublinie na targach budownictwa LUBDOM. Serdecznie zapraszamy!

(zdjęcia: materiały własne)

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego, korzysta z dofinansowania o wartości 744 951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.