fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

„Dekarbonizacja procesów budowlanych” na targach LUBDOM: ekologiczne budownictwo na wyciągnięcie ręki

Ekspozycja projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych” odwiedziła kolejne targi – LUBDOM w Lublinie.  Stoisko, na którym można było m.in. dotknąć naturalnych materiałów budowlanych i spróbować swoich sił na warsztatach technologii naturalnych, po raz kolejny znalazło uznanie nie tylko w oczach gości, ale też organizatorów. Tym razem Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy otrzymał główną nagrodę w kategorii „Forma promocji targowej”.

Dla gości targów, które odbyły się w dniach 13-14 kwietnia, przygotowaliśmy m. in.:

  • multimedialną wystawę, prezentującą namacalne przykłady naturalnych materiałów i technik budowlanych oraz zastosowania zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ) w budownictwie;
  • warsztaty z tworzenia bloczków betonu konopnego, nakładania tynków naturalnych oraz malowania drewna farbami naturalnymi – prowadzone przez ekspertów Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego, partnera projektu;
  • demonstracyjną konstrukcję z drewna i słomy;
  • „Poradnik Inwestora” – darmowe, cyfrowe kompendium praktycznych rozwiązań dla projektantów, inwestorów i wykonawców.

Sukces na targach LUBDOM dowodzi, że najważniejsze dla popularyzacji budownictwa przyjaznego środowisku, klimatowi i zdrowiu jest pokazywanie go w praktyce: jak wygląda, jak działa, jak zachowuje się w ręku budowniczego. Warto też wystrzegać się maksymalizmu. Realizacja inwestycji opartej w całości na naturalnych materiałach i technologiach często jest poza zasięgiem możliwości finansowych i logistycznych indywidualnych inwestorów. Warto więc zacząć od punktowego wprowadzania ekologicznych rozwiązań, choćby w wykończeniach – np. używając naturalnych tynków i farb.

Zarazem informacje zawarte w „Poradniku Inwestora” pokazują, jak można stosować ekologiczne rozwiązania konstrukcyjne także w wielkoskalowym budownictwie komercyjnym i użyteczności publicznej. Tego tematu dotyczyć będą też opracowywane w ramach projektu rekomendacje wsparcia rozwoju rynku budownictwa naturalnego, opracowane na podstawie wybranych rezultatów projektu oraz konsultacji z projektantami, producentami materiałów budowlanych i wykonawcami budynków.

(zdjęcia: materiały własne)

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego, korzysta z dofinansowania o wartości 744 951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.