fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

Naturalnie, że ekonomicznie!

Drewno i inne materiały naturalne – jak beton konopny, słoma itp. – mają prócz małego śladu węglowego jeszcze jedną, niebagatelną dziś zaletę – zapewniają dobrą lub bardzo dobrą termoizolację. Budownictwo naturalne to świetna baza do postawienia domu pasywnego, czyli takiego, który w bilansie rocznym nie zużywa energii zewnętrznej.

Każdy budowany dziś dom musi być energooszczędny – wymuszają to nie tylko najnowsze przepisy budowlane, ale też ceny energii. Naturalne materiały budowlane mają na tym polu sporo zalet, posiadając co najmniej dobre właściwości termoizolacyjne. Ściany drewniane, jeśli mają mniej niż 78 cm grubości, trzeba jednak ocieplać, by spełniły wymogi izolacyjności termicznej. Wyróżnia się za to beton konopny, czyli hempcrete (więcej informacji można znaleźć tutaj).

Ściana z takiego materiału o grubości 0,5 metra może osiągnąć wartość współczynnika przenikania ciepła U wymaganą dla domów pasywnych, czyli 0,15 W/m2k. Jednym słowem hempcrete to przepustka do zamieszkania w domu, który w bilansie rocznym wychodzi na zero, jeśli chodzi o dostawy energii zewnętrznej – czyli zapotrzebowanie na energię nic nie kosztuje!

Jak to osiągnąć? Budując dom należy dążyć do maksymalnej efektywności energetycznej. Wybrać projekt budynku pozbawiony mostków termicznych, z bryłą jak najbardziej sprzyjającą ograniczeniu strat ciepła, zlokalizowanego na konkretnej działce w sposób maksymalnie korzystny pod względem zapotrzebowania na energię. Następnie, wyposażając dom w odpowiednie, najnowsze technologie – ogrzewanie z pomocą układów klimatyzacji z funkcją pompy ciepła, panele fotowoltaiczne itd. W sytuacji drożejącej energii i trudnych do przewidzenia perspektyw rynku energii, taka inwestycja zwróci się już po kilku latach.

O czym warto pamiętać?

  • Im prostsza bryła, tym bardziej energooszczędny budynek – np. dom na planie prostokąta.
  • Im mniejsza powierzchnia domu do ogrzania, tym mniejsze koszty wydane na ogrzewanie i większa korzyść dla środowiska (optymalna powierzchnia to od 90 do 120 m2).
  • Dwuspadowy dach bez okien dachowych to mniejsze straty energii.
  • Optymalna grubość warstwy izolacyjnej to 25-30 cm dla ścian, 15-20 cm dla fundamentów oraz 30-40 cm dla dachu.
  • Jako źródło ciepła najlepiej wybrać pompę ciepła zasilaną panelami fotowoltaicznymi.
  • Wentylacja mechaniczna i rekuperacja (odzysk ciepła) zapewnią świeże powietrze i oszczędności energii.
  • Okna na północnej ścianie narażają budynek na straty energii, warto unikać takiego projektowania.
  • Duże przeszklenia na południowej ścianie warto uzbroić w rolety, które latem ochronią dom przed nadmiernym nagrzewaniem.
  • Warto zbadać szczelność budynku metodą blower door test – wiatr przewiewający przez nieszczelności nie tylko odbiera komfort mieszkania, ale i przyczynia się do marnowania energii.
  • Balkony są „mostkami termicznymi” i powodują istotną ucieczkę ciepła.

(zdjęcie: House LO – dom pasywny z betonu konopnego w czeskich Buchlovicach/BoysPlayNice)