fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

Gospodarka Obiegu Zamkniętego: jak to działa?

Wznoszenie, użytkowanie i burzenie budynków ma ogromny ślad węglowy (odpowiada za około 39 proc. globalnych emisji). Jest również w niechlubnej czołówce w dziedzinie generowania odpadów. Aby to zmienić, nie wystarczy sama energooszczędność. Potrzebne są rozwiązania obejmujące cały proces budowlany: od produkcji materiałów, przez transport, budowę, użytkowanie budynków, aż po ich rozbiórkę. Rozwiązań tych dostarcza Gospodarka Obiegu Zamkniętego (GOZ) – więcej o nich można przeczytać w artykule na portalu Ładny Dom.

Co więcej, niedługo redukcja emisji CO2 w budownictwie nie będzie kwestią dobrej woli, a obowiązkiem. Rewolucyjne zmiany nadchodzą wraz z nowelizacją tzw. dyrektywy budynkowej.  Od 2027 r. obowiązkowe stanie się analizowanie całego cyklu życia budynków – od pozyskania materiałów, przez budowę, użytkowanie, aż do rozbiórki i ewentualnego powtórnego wykorzystania – więcej o założeniach i praktycznym zastosowaniu GOZ można przeczytać tutaj.

(zdjęcie: „ASZ House” w Łodzi – budynek z prefabrykatów z drewna i słomy. Proj. i fot. Koziej Architekci)

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego, korzysta z dofinansowania o wartości 744 951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.