Festiwal Naturalnego Budowania, czyli Ty też możesz zbudować dom z gliny i konopi
Współczesny dom z materiałów naturalnych to nie lepiona ręcznie chałupa z klepiskiem zamiast podłogi – dziś są to budowle wręcz olśniewające architekturą, energooszczędne, na wskroś nowoczesne i świetnie wpisują się w zasady GOZ.
Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Naturalnego Budowania we Wrocławiu można było się dowiedzieć wszystkiego o ich powstawaniu, spotkać ich użytkowników, a na warsztatach własnymi rękoma dotknąć i popracować na materiałach takich jak tynki naturalne, drewno, konopie i wapno.
Trzy dni Festiwalu Naturalnego Budowania
Trzy dni Festiwalu Naturalnego Budowania (od 30.09 do 2.10) dostarczyły solidną dawkę wiedzy o tym, jak branża budowlana może wykorzystywać materiały oparte na drewnie, glinie czy konopiach. To nie wszystko, bo goście mogli zaznajomić się również z coraz silniejszym na świecie trendem praktycznego stosowania reguł Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ).
Okazuje się, że w nowoczesnej, komercyjnej architekturze przeznaczonej dla wymagających odbiorców można z powodzeniem stosować stolarkę, konstrukcje stalowe, elementy nośne – odzyskane z rozbieranych budynków. W trakcie wykładów zaprezentowano spektakularne przykłady takich rozwiązań ze świata, np. powtórnego zastosowania dużej konstrukcji zewnętrznych schodów stalowych uzyskanych podczas rozbiórki liczącego zaledwie 20 lat biurowca Orion w Zurychu. Odzyskuje się również inne cenne materiały, jak kamienne płyty elewacyjne, które mogą służyć jako podłogi, trzyszybowe okna spełniające surowe normy termoizolacyjności itd.
Tak szeroka tematyka Festiwalu – redukowanie śladu węglowego branży budowlanej wszelkimi możliwymi sposobami, przez zeroemisyjne materiały lub recycling i upcycling – to efekt tego, że tegoroczna edycja była częścią większego projektu, realizowanego wspólnie przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego. Projekt o nazwie „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie” jest finansowany z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”. Fundusze EOG reprezentują wkład Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w tworzenie Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Głównym tematem warsztatów i całej części praktycznej festiwalu były tematy związane z budową domów mieszkalnych, w tym jednorodzinnych z materiałów naturalnych lub użycie takich materiałów w trakcie remontów. Goście mieli sposobność wypróbowania ich w praktyce, porozmawiania z producentami oraz właścicielami domów wykonanych przy użyciu technik naturalnych.
(zdjęcia: materiały własne)