fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

Rezultaty projektu

01

Rekomendacje rozwoju rynku budownictwa naturalnego

„Rekomendacje dot. wsparcia rozwoju rynku budownictwa naturalnego w tym zaleceń dla miejskich planów adaptacji w zakresie termomodernizacji i budownictwa mieszkaniowego” – pod tym długim tytułem kryje się bardzo interesujące opracowanie zawierające rekomendacje ponad 20 instytucji, stowarzyszeń, grup eksperckich itp. dotyczące tego, co należy zmienić, by spopularyzować budownictwo naturalne. To cenna wiedza dla władz samorządowych i instytucji centralnych.


02

Poradnik Inwestora

Zanim cokolwiek zaczniesz budować, remontować lub projektować – przejrzyj ten poradnik. To kompendium wiedzy dla każdego, nawet zupełnie niezaznajomionego z budownictwem naturalnym, lub budownictwem w ogóle. Poradnik jest unikalnym i prawdopodobnie pierwszym w Polsce takim zbiorem informacji – jeśli stawiasz pierwsze kroki w świecie naturalnych materiałów, to naukę zacząć należy właśnie od niego.


03

Model wyliczeń LCA i CO2 w cyklu życia produktów

Ile CO2 można „zaoszczędzić” stosując materiały naturalne? Obliczyliśmy to – w tym raporcie można znaleźć informacje na temat konopi, drewna konstrukcyjnego, CLT, gliny, perlitu i wielu innych. To cenne informacje dla tych, którzy chcą dokładnie wyznaczyć ślad węglowy stawianej konstrukcji.


04

Mapa drogowa wdrożenia podstawowych, przyjętych praktyk dla konstrukcji przegród i termomodernizacji

Budownictwo o znikomym śladzie węglowym nie stanie się popularne i powszechne ani z dnia na dzień, ani samo z siebie. Ten cel osiągnie się planując, a potem realizując odpowiednią strategię. Przy jej opracowaniu pomocna będzie „mapa drogowa”, ukazująca poszczególne elementy naturalnego budownictwa.


05

Giełda materiałów i usług

Potrzebujesz fachowca od lania betonu konopnego? A może chcesz sprzedać drewno lub kostkę słomianą? Ta giełda towarów i usług pomoże w znalezieniu tego, czego szukasz na rynku naturalnych materiałów i technologii.


06

Festiwal Naturalnego Budowania

Trzy dni Festiwalu Naturalnego Budowania (od 30.09 do 2.10.2022 r.) dostarczyły solidną dawkę wiedzy o tym, jak branża budowlana może wykorzystywać materiały oparte na drewnie, glinie czy konopiach. To nie wszystko, bo goście mogli zaznajomić się również z coraz silniejszym na świecie trendem praktycznego stosowania reguł Gospodarki Obiegu Zamkniętego (GOZ).


07

Badania ogniowe z badaniami cieplno-wilgotnościowymi

Jest takie powiedzenie „pali się jak słoma”. Otóż… wcale nie. Materiały naturalne wykorzystane w nowoczesnych, przemyślanych technologiach zaczynają odsłaniać zupełnie nowe, zaskakujące oblicze. Np. takie, jak ściana drewniano-słomiana wykończona tynkiem glinianym, która przeszła niemal dwugodzinny test poddana temperaturze 1000 stopni Celsjusza! Raport z badań to bardzo istotna lektura, pozwalająca spojrzeć na materiału naturalne nowym, świeżym spojrzeniem.


08

Webinary

Zarejestrowane dziesiątki godzin webinarów to kopalnia wiedzy i tutoriali. Najlepiej uczyć się na przykładach, a tutaj ich nie zabraknie. Wśród tematów materiały naturalne jak np. hempcrete, kostka słomiana, tynki i farby naturalne oraz sposoby ich wykorzystania.


09

Wystawa promująca naturalne technologie budowlane i GOZ w budownictwie

Multimedialną wystawa, prezentująca namacalne przykłady naturalnych materiałów i technik budowlanych oraz zastosowania zasad Gospodarki Obiegu Zamkniętego w budownictwie.


10

Programy Dodatkowych Umiejętności Zawodowych z obszaru budownictwa naturalnego

Naturalne materiały i technologie nie mogą być zagadką dla tych, którzy mają ich używać w codziennej pracy. Dlatego powinni się z nimi zapoznać już na etapie nauki – temu celowi służą opracowane w ramach projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych” programy Dodatkowych Umiejętności Zawodowych dla szkół zawodowych.


11

Tłumaczenie programu Straw Bale Building Training for European Professionals

Straw Bale Building Training for European Professionals – STEP to kurs budowania z wykorzystaniem słomy, złożony z teorii i zajęć praktycznych. W ramach projektu został przetłumaczony i przygotowany do wykorzystania w trakcie kursów i warsztatów.


12

Program nauczania przedmiotowego dla szkół wyższych

Kierunki prowadzone przez szkoły wyższe, związane merytorycznie z branżą budowlaną, mogą czerpać przydatne elementy edukacyjne z opracowanego w ramach projektu programu nauczania – przekazującego wiedzę o materiałach i technologiach naturalnych.


13

Opracowanie kategorii jakościowych dla surowców naturalnych oraz parametrów wytrzymałościowych dla drewna konstrukcyjnego

To opracowanie kategoryzuje pod względem jakościowym materiały naturalne i dzięki temu ułatwia ich wykorzystywanie przez inwestorów i wykonawców. Zawiera analizę istniejących norm dotyczących jakości surowców, przegląd dostępnych na krajowym rynku surowców naturalnych, opracowanie kategorii jakościowych dla surowców naturalnych i metod ich nadawania oraz  opracowanie parametrów wytrzymałościowych dla drewna konstrukcyjnego.


14

Wsparcie procesu certyfikacji i modeli biznesowych w obszarze budownictwa naturalnego i drewnianego dla firm i start-upów

Ten poradnik to kompendium wiedzy przydatnej firmom i start-upom z branż budownictwa naturalnego oraz tradycyjnego, w tym również chcącym realizować w praktyce założenia GOZ jako wykonawcy lub producenci materiałów budowlanych. Obejmuje m.in. informacje pomocne w przygotowywaniu biznesplanów, zdobywaniu finansowania i wchodzeniu na rynek, jak też analizę rynku materiałów i technologii naturalnych wraz z wnioskami.