Tynki
gliniane
Glina jest jednym z najstarszych i najzdrowszych materiałów budowlanych.
Stosowana powszechnie prawie na całym świecie, nie ma żadnego negatywnego oddziaływania na zdrowie człowieka. Nie wymaga chemicznych dodatków: ulepszaczy, utwardzaczy i środków konserwujących.
Właściwości
glina to materiał całkowicie. naturalny, często pozyskiwany lokalnie, a przy tynkowaniu z jej wykorzystaniem nie powstają odpady – resztki gliny można po prostu wynieść do ogródka;
pochłania z powietrza nadmiar wilgoci i oddaje ją z powrotem do suchej atmosfery – w pomieszczeniach wykończonych gliną lepiej się śpi, łatwiej wypoczywa, głębiej oddycha;
suchy tynk gliniany zapobiega rozwojowi mikroorganizmów, działa także antystatycznie, ograniczając ilość roztoczy i kurzu w powietrzu;
neutralizuje nieprzyjemne zapachy, np. dymu tytoniowego.
(zdjęcia: Ziggy Liloia na Flickr – CC BY-NC 2.0 Deed, American Clay Enterprises, LLC Naturally Beautiful Walls na Flickr – CC BY-NC 2.0 Deed, Tõnu Mauring na Flickr – CC BY-NC 2.0 Deed)
Zastosowania
Wyjątkowa estetyka i nieograniczone wręcz możliwości faktur – od gładzi po płaskorzeźby – dają możliwość samodzielnego, kreatywnego tworzenia i zdobienia.
Złoża gliny występują w palecie kolorów od bieli przez żółcienie, czerwienie, zielenie, szarości i brązy. Dostępna jest też duża ilość pigmentów ziemnych i wulkanicznych, którymi można zabarwić sam tynk lub naturalną farbę do jego malowania. Dodatki np.szlachetnego kruszywa, kwiatostanów, sieczki słomianej dają kolejne możliwości estetyczne.
Podobnie jak tynki wapienne, tynki gliniane mają też zastosowanie konserwacyjne i czasami używa się ich do odsolenia, lub osuszenia ścian budynków.