fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

O projekcie

„Dekarbonizacja” – brzmi jak skomplikowany eksperyment chemiczny. Tymczasem chodzi o ograniczenie emisji dwutlenku węgla – w tym wypadku w budownictwie. 

Dlaczego powinniśmy budować w taki sposób, aby nie emitować przy tym tego gazu cieplarnianego?   

Ujmując sprawę krótko: 

Bo tak się mieszka lepiej i przyjemniej – a często i taniej.  

Bo poprawiając jakość życia własną i naszych bliskich, „przy okazji” wydatnie pomagamy w powstrzymywaniu groźnych zmian klimatu.  

Bo jeśli chcemy zostawić naszym potomkom jakiekolwiek miejsce nadające się do życia – to nie mamy innego wyjścia.  

Korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich 

Wyobraź sobie – czyż to nie wspaniałe, że wchodząc do świeżo wykończonego pomieszczenia nie musimy zatykać nosa i czekać kilka dni, aż ulotnią się wszystkie zapachy – jak to jest po malowaniu farbą pełną „chemii”? Pomyśl o domu, który w upalne lato sam z siebie, bez klimatyzacji, chłodzi, a w zimie z łatwością długo trzyma ciepło. O ścianach, które są odporne na zagrzybienie, a które w przypadku przebudowy możesz pokruszyć i zwyczajnie rozsypać na trawniku?  

Takie jest właśnie budownictwo naturalne.  

Myli się ten, kto myśli, że oznacza ono konieczność zamieszkania – zamiast w eleganckich, interesujących architektonicznie budynkach – w ziemiankach, domach krytych strzechą lub wręcz chatach kurnych z XIX wieku. Przeciwnie!  

Materiały budowlane wytworzone z surowców naturalnych pozwalają budować nowoczesne, piękne domy o znakomitych parametrach energetycznych, oszczędne i trwałe. Można ich użyć nawet tylko podczas skromnego remontu – sięgnąć po tynki i farby naturalne, wykorzystać drewno. Przepustką do oryginalności i zarazem oszczędności są z kolei zasady Gospodarki Obiegu Zamkniętego – ponowne wykorzystywanie materiałów i elementów zdemontowanych z rozbieranych budynków.  

Tzw. dekarbonizacja budownictwa wymaga jedynie odwagi, by zamiast sięgać bez zastanowienia po „to, co zwykle”, wybrać materiały przyjazne klimatowi i środowisku. Często ich stosowanie nie wymaga żadnych zmian technologicznych – farby i tynki kładzie się tak samo – albo technologia jest łatwa i prosta, jak np. stawianie ścian z użyciem betonu konopnego (hempcrete’u) w formie bloczków lub betonu lanego. W Skandynawii powstają dziś biurowce, w których większość nośnych elementów konstrukcyjnych jest drewniana. Naturalne materiały budowlane już dawno wyszły poza skansen. Mają zarazem korzystny wpływ na zdrowie, regulują wilgotność w pomieszczeniach, zapobiegają rozwojowi grzybów i drobnoustrojów, poprawiają jakość powietrza. 

 

Korzyści dla wszystkich 

Dzisiejsze budownictwo jest gigantycznym emitentem CO2. I nie ma znaczenia, czy budujemy dom sposobem gospodarczym, czy remontujemy mieszkanie w bloku – jeśli sięgasz przy tym po klasyczne materiały jak farby, cegły, stal, cement, zaprawę lub tynk, to odbija się to na klimacie.  

Jest tak, bo powszechnie obecnie stosowane i dostępne na rynku materiały zostały wyprodukowane przy użyciu ogromnej ilości energii. A energia to emisja dwutlenku węgla. Na dodatek przeważająca większość tych materiałów po jednokrotnym zastosowaniu i zużyciu staje się kłopotliwym odpadem, trudnym do zagospodarowania. 

Te liczby przytłaczają: sektor budowlany odpowiada dziś aż za 37 proc. światowych emisji dwutlenku węgla i konsumuje 38 proc. dostaw energii. Bezwzględnie więc przyczynia się do zmian klimatu i przyspiesza ich skutki. 


Dekarbonizacja budownictwa to zmiana korzystna dla Ciebie i dla klimatu
 

Przejrzyj tę stronę internetową, przeczytaj poradniki i raporty, obejrzyj filmy i zapisy webinarów. To rezultatu projektu „Dekarbonizacja procesów budowlanych”, skierowanego do wszystkich zainteresowanych budownictwem – od pojedynczych inwestorów, przez deweloperów, architektów, wykonawców do nawet uczniów szkół budowlanych. Są tu też rekomendacje działań dla władz samorządowych i nie tylko. Każdy znajdzie tu dla siebie cenną wiedzę lub inspirację.  

Projekt „Dekarbonizacja procesów budowlanych – wprowadzenie materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna, do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie”, realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego, korzysta z dofinansowania o wartości 744 951 euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG.

Celem projektu jest umożliwienie rozwoju sektora budownictwa naturalnego i drewnianego oraz implementacja Gospodarki Obiegu Zamkniętego w sektorze budownictwa w Polsce. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

(zdjęcia: Centrum Kultury Sara, Skellefteå, Szwecja – materiały prasowe Sara Kulturhus; Kopfbau, Winterthur, Szwajcaria – materiały prasowe Zirkular/Martin Zeller; warsztat budowania z kostki słomianej w ramach Letniej Szkoły Naturalnego Budowania – materiały własne; wystawa promująca naturalne technologie budowlane na targach InterDOM w Łodzi – materiały własne; testy ogniowe ściany z prefabrykatu drewniano-słomianego – materiały własne; tynk gliniany i gliniana podłoga – Ziggy Liloia na Flickr, CC BY 2.0 Deed)