fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

Deklaracja dostępności

Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Dekarbonizacja Procesów Budowlanych..

  1. Data publikacji strony internetowej: 2022-10-10
  2. Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-02-01.

Status zgodności z ustawą

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.

Niespełnione wymagania

  1. Niektóre zamieszczone na stronie zdjęcia nie posiadają opisów dodatkowych dla urządzeń asystujących, dla osób niewidomych i niedowidzących.
  2. Zamieszczane na stronach serwisu mapy statyczne i interaktywne bądź w ogóle nie mają wsparcia dla osób z niepełno sprawnościami, bądź mają ograniczone wsparcie w postaci opisów statycznych.
  3. Nie wszystkie formularze na stronach serwisu mają wsparcie dla osób z niepełno sprawnościami.
  4. Mapa placówek nie jest dostępna.
  5. Formularz kontaktowy nie posiada dowiązanych etykiet tekstowych.
  6. Filmy i transmisje live audio nie posiadają audiodeskrypcji.

Powody braku spełaniania wymagań

  1. Strona została zaprojektowana przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
  2. Filmy i transmisje live nie posiadają audiodeskrypcji.
  3. Pliki PDF, DOC itp. – redaktorzy starają się ograniczyć do minimum korzystanie z takich plików i osadzać teksty bezpośrednio w serwisie. Odrębną kwestią jest poprawne formatowanie plików tak, by były one dostępne (np. powinny posiadać strukturę znaczników, czyli tagowanie).
  4. Serwis zawiera dokumenty PDF, które powstały na podstawie źle przygotowanych dokumentów word (nie ma w nich dobrze zaznaczonej logicznej struktury) – lub są skanami dokumentów.
  5. W miarę możliwości będziemy to poprawiać, oraz dokładać starań by nowe dokumenty przygotowywane były poprawnie.
  6. Nieczytelne przez czytniki ekranu dokumenty PDF użytkownicy mogą rozpoznać narzędziem OCR.
  7. Filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
  8. Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.
  9. Poprawienie dostępności strony niosłoby za sobą nadmierne obciążenia dla podmiotu publicznego.

Przygotowanie deklaracji dostępności

Informacja o przeprowadzone analizie wskazującej nadmierne obciążenie jako powód braku dostępności

Oświadczenie sporządzono dnia: 2022-10-10.

Deklarację sporządzono na podstawie badania przeprowadzonego przez podmiot zewnętrzny: VIRTUALMEDIA AGENCJA INTERAKTYWNA oraz na podstawie samooceny ze wsparciem takich narzędzi jak Lighthouse oraz WAVE.

Data ostatniego przeglądu deklaracji: 2024-02-01.

Skróty klawiaturowe

Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych. Zaimplementowana typowa konwencja nawigacji za pomocą klawiatury, w których klawisze tab i shift+tab przenoszą fokus z jednego elementu do drugiego.


Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Uwagi o dostępności cyfrowej proszę kierować na adres podany na stronie kontaktowej. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.


Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich


Dostępność architektoniczna

Budynek IOŚ-PIB,

ul. Słowicza 32
02-170 Warszawa

Do wejścia głównego do budynku prowadzi droga od ul. Słowiczej, do wejścia tylnego oraz na parking droga wewnętrzna od ul. Gładkiej. Przed wejściem do budynku znajduje się pochylnia. Budynek posiada pięć kondygnacji. Budynek jest wyposażony w dźwigi osobowe.
Portiernia budynku znajduje się na lewo od wejściu do budynku.
Budynek posiada parking zlokalizowany pod budynkiem oraz kilka miejsc postojowych zlokalizowanych przed budynkiem, który nie posiada miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Nie można również skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego.
Budynek jest wyposażony w pomieszczenia sanitarne przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach na każdej kondygnacji biurowej.

Budynek IOŚ-PIB

ul. Kolektorska 4
01-692 Warszawa

Do budynku prowadzi wejście od ul. Ks. Zygmunta Trószyńskiego. Dostęp z drogi na teren Instytutu zapewnia rampa zjazdowa o dużym nachyleniu. Przed wejściem do budynku znajdują się schody, brak rampy lub pochylni dla osób niepełnosprawnych. Budynek posiada trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Budynek nie jest wyposażony w dźwigi osobowe ani inne urządzenia ułatwiające poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich.

Portiernia budynku znajduje się na lewo od wejścia do budynku.

Budynek nie posiada parkingu podziemnego jedynie naziemny, który nie posiada wyznaczonych miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Dostęp do pomieszczeń laboratoryjnych jedynie po uzgodnieniu z kierownikiem laboratorium ze względu na prowadzone badania. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Nie można również skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego.

Budynek nie jest wyposażony w pomieszczenia sanitarne przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Budynek IOŚ-PIB,

ul. Kleczkowska 52f
50-227 Wrocław

Do budynku prowadzi wejście od ul. Kleczkowskiej. Dostęp z drogi na teren Instytutu zapewnia rampa zjazdowa o dużym nachyleniu. Przed wejściem do budynku znajdują się 1 schodek, brak rampy lub pochylni dla osób niepełnosprawnych. Budynek posiada jedną kondygnacje nadziemną. Budynek nie jest wyposażony w dźwigi osobowe. Budynek nie jest wyposażony w inne urządzenia ułatwiające poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich.

W budynku nie znajduje się recepcja.

Budynek nie posiada parkingu podziemnego jedynie nadziemny. Parking nadziemny przy budynku nie posiada wyznaczonych miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Dostęp do pomieszczeń laboratoryjnych jedynie po uzgodnieniu z kierownikiem laboratorium ze względu na prowadzone badania. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Nie można również skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego.

Budynek nie jest wyposażony w pomieszczenia sanitarne przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Budynek IOŚ-PIB

Diabla Góra 3
11-612 Kruklanki

Zespół budynków składa się z budynku socjalnego i laboratoryjnego. Oba budynki są parterowe. Dostęp do budynku socjalnego odbywa się za pomocą schodów. Brak rampy lub pochylni dla osób niepełnosprawnych. Budynki nie są wyposażony w dźwigi osobowe. Budynki nie są wyposażony w inne urządzenia ułatwiające poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich.

W budynkach nie znajduje się recepcja.

Zespół budynków posiada parkingu nadziemny. Parking nadziemny przy budynku nie posiada wyznaczonych miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

Do budynków i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Dostęp do pomieszczeń laboratoryjnych jedynie po uzgodnieniu z kierownikiem laboratorium ze względu na prowadzone badania. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Nie można również skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego.

Budynek nie jest wyposażony w pomieszczenia sanitarne przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Budynek IOŚ-PIB,

ul. Krucza 5/11D
00-548 Warszawa

Do budynku prowadzi droga wewnętrzna od ul. Kruczej. Przed wejściem do budynku znajdują się schody, brak rampy, pochylni dla osób niepełnosprawnych. Budynek posiada trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Budynek nie jest wyposażony w dźwigi osobowe ani inne urządzenia ułatwiające poruszanie się osób na wózkach inwalidzkich.

Portiernia budynku znajduje się na wprost wejścia do budynku.

Budynek nie posiada parkingu podziemnego jedynie naziemny, który nie posiada miejsc dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. Dostęp do pomieszczeń laboratoryjnych jedynie po uzgodnieniu z kierownikiem laboratorium ze względu na prowadzone badania. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Nie można również skorzystać z tłumacza polskiego języka migowego.

Budynek nie jest wyposażony w pomieszczenia sanitarne przystosowane dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.


Aplikacje mobilne

brak


Dodatkowe informacje